Tarihçe

DÜNYADA SPOR TOTO

Spor Toto; spor karşılaşmaları üzerinde önceden tahmin yapılarak, programlara dahil müsabaka sonuçlarının ilgililere bildirilmesi ve tahminlerin isabet derecesine göre dağıtılacak ikramiyelerden faydalandırılmasıdır. Müşterek bahsin, futbol müsabakaları üzerinde organize edilmesi ve Spor Toto adı ile ilk uygulanışı 1911 yılına rastlamaktadır. Bu tarih, Spor Toto oyununun doğum tarihidir. Spor Toto'nun tarihsel gelişimi içerisinde 13 maçın sonucunun bilinerek en büyük ödülün kazanılması esasına dayanan bir oyunun, yani bugünkü maç sonucu tahminli Spor Toto uygulamalarının ilk temeli 1946’da atılmıştır. Spor Toto kısa sürede bütün Avrupa ve birçok Güney Amerika ülkesine yayılmıştır. Oyunun yaygınlaşması sonucu Avrupa ülkelerindeki Spor Toto teşkilatları arasında her alanda işbirliği fikri doğmuş ve 1953 yılında merkezi İsviçre'nin Basel kentinde bulunan İNTERTOTO kurulmuştur. 1896'da başlayan Modern Olimpiyatlardan sonra, bütün dünyada çok geniş bir faaliyet alanını içine alan Spor Toto, sporda çok boyutlu bir gelişmeye hizmet vermektedir.

ÜLKEMİZDE SPOR TOTO

Türkiye Spor Toto ile ilgili ilk çalışma, 1949 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürü Vildan Savaşır'ın İsveç'ten getirttiği Spor Toto Mevzuatı'nı tercüme ettirmesi olarak kabul edilir. Futbol Federasyonu Başkanı Ulvi Yenal'ın 1959 yılındaki girişiminden sonra yapılan çalışmalara istinaden,  29 Nisan 1959 yılında; “Futbolda Bahsi Müşterek Kanunu” çıkarıldı. 26 Mart 1960 yılında da ilk kupon kabulü gerçekleştirildi.

Kuruluşundan 1965 yılına kadar maçların sık sık iptal edilmesi, elde edilen hasılatın küçük bir payının ikramiye olarak dağıtılması, ve bayi sayısının az olması gibi sebepler uygulamanın ilk yıllarının durgun geçmesini doğurmuştur. 1965 yılı ortalarında kuponların değerlendirme işlemlerinde tek değerlendirme sistemine geçildi. Kupon kabulü için son dakika servisi kuruldu. İştirakçilerden, başarılı sonuçlar alanlara, Teşkilat ve bayiler tarafından spor ahlak ve geleneklerine ters düşmeyen hediyeler verilmesine başlandı.  Kolon sayısı artırıldı. Bu yeniliklerle o yıllardaki ismiyle Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü daha yoğun hizmet veren bir kuruluş haline gelmiştir.

1970-1977 yılları arasında elde edilen kamu gelirleri ciddi anlamda gerilemiştir.  Bunun üzerine 1978'de Spor Toto Teşkilat Müdürlüğündeki yeni yapılanma ile kurum, ülke sporunun parasal kaynağını yeni projelerle iyileştirilerek tekrar Türkiye gündemine yerleşti. Spor yatırımlarının arttığı, fair play ödülleri, yarışmalar ve yeni kurumlara kaynak aktarılan bu dönemde, teknolojiye geçiş ve Spor Loto gündeme geldi. Spor Loto 1985 yılında onaylandı ve yetkiyi alan teşkilat 1986'nın Mayıs ayında Spor Loto oyununu iştirakçinin hizmetine sundu. İştirakçiler tarafından kısa sürede benimsenen oyun kamu kaynağı üretimi anlamında Spor Toto oyununu geride bıraktı. Ardından, 1994-1995 sezonunda Totogol oyunu devreye girmiştir.

GÜNÜMÜZDE SPOR TOTO

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, 17 Nisan 2004 yılında uygulamaya soktuğu İddaa ile yeni bir döneme geçiş yaptı. Teşkilatımız, yeni bir bakış açısı ve yapılanma ile Türkiye'nin ve Türk sporunun teminatı haline gelmiştir. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kurulmasından sonra bakanlıkla entegre olarak; spordan ayrılan kaynak; verimli ve yoğun bir şekilde, eğitim, spor ve gençliğin hizmetine sunulmaktadır.

10 yıllık süre baz alındığında, özellikle son iki yılda yatırımlarımızda ciddi artış sağlanmış ve 2547 adet tesis (Spor salonu, futbol-basketbol-voleybol sahaları, tenis kortları, atletizm pistleri, sporcu kamp eğitim ve gençlik merkezleri, kayak eğitim merkezleri, yüzme havuzları, okul ve yurt yapımları, tesislerin bakım ve onarımı ) ülkemize kazandırılmıştır. Bu yatırımların maliyeti yaklaşık 1 Milyar 100 Milyon Türk Lirası’dır.

2004 yılından 2017 yılı ilk çeyreğine kadar hazineye 18 Milyar 141 Milyon Türk Lirası kaynak sağlanmış, halkımıza da 30 Milyar 867 Milyon Türk Lirası ikramiye ödemesi yapılmıştır. 2017 yılı ilk çeyreği itibariyle Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızca; spor federasyonlarına 1 milyar 600 milyon Türk Lirası bütçe sağlanmıştır. Son 5 yılda amatör spor kulüplerine de yaklaşık 67 Milyon Türk Lirası maddi destek verilmiştir. 2004 – 2017 yılı ilk çeyreğine kadar futbol, basketbol, voleybol, hentbol, su topu, masa tenisi gibi pek çok spor branşına da isim hakkı olarak yaklaşık 3 Milyar Türk Lirası katkı yapılmıştır.

Ülkemiz gençlerine, sporuna, okullarımız başta olmak üzere çeşitli eğitim altyapı ve hizmetlerine, kültürel faaliyetlere verdiğimiz destek ve yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir.