TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin (TFMD) düzenlediği "TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri" sahiplerini buldu.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü(BYEGM) Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapılan törene Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu, çok sayıda foto muhabiri ve gazeteci katıldı.

“Görmek İnanmaktır”
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada, "Günümüzde medya kelimesi son derece geniş bir alanı kapsıyor. Radyo, televizyon ve gazete olarak bildiğimiz temel medya unsurlarının yanına bugün internet haberciliği gibi son derece hızlı, her an ve her yerde ulaşılabilir medya araçları da eklenmiş durumda" diye konuştu.

Çavuşoğlu, zor bir mesleği icra eden foto muhabirlerine sergiledikleri gayret nedeniyle millet adına şükranlarını sundu.

“Spor Toto Türk Sporunun Hizmetinde”
Spor Toto Teşkilatı’nın Türk sporuna yaptığı yatırımlara dikkat çeken Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Spor Toto Teşkilatımızla Türkiye’nin her yerine sayısız spor tesisi inşa ediyoruz. Yatırımlarımız her yıl artarak devam ediyor. Ülkemize spor tesisi kazandırmanın yanı sıra bu tarz etkinlikleride desteklemeye devam ediyoruz” dedi.

Bakan Bak ayrıca programda emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Foto Muhabiri arkadaşlarımızı biz hep meclis çalışmaları esnasında, spor müsabakaları esnasındaki bulundukları yerlerden kare yakalamak için gösterdikleri çabalardan yeri geldiği zaman bir sporcudan seri ve çabuk olabiliyorlar. Yağmur çamur demeden zor şartlarda kareleri yakalamak için çaba gösteriyorlar. Kendilerini tebrik ediyorum" diye konuştu.

TFMD Başkanı Rıza Özel verdiği desteklerden dolayı Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.

ÖDÜLLER
 ‘Spor Toto Özel Ödülü’ne foto muhabiri Adem Kabayel’in çektiği fotoğraf layık görüldü. Geceye katılamayan Adem Kabayel’in ödülünü Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Süleyman Arat’a, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Kasapoğlu verdi.

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı birinciliğini Sabah gazetesinden Oğuz Yörük, Spor Toto Spor Fotoğrafı mansiyon ödüllerini ise Hürriyet gazetesinden Adem Kabayel ile AMK gazetesinden Fatih Erdoğdu kazandı.

AA foto muhabirlerinden Emin Mengüarslan Haber Fotoğrafı dalında ikinci olurken, Spor Toto Spor Fotoğrafı dalında Ali Atmaca ikinciliği, Salih Zeki Fazlıoğlu da üçüncülüğü elde etti.

Yılın Portre Fotoğrafı ödülünü Kerem Kocalar alırken, Halil Sağırkaya aynı dalda ikinci oldu. Metin Aktaş da Porte Fotoğrafı mansiyon ödülüne layık görüldü.

Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı ödülü Cem Genco'ya, Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı ödülü Mahmut Serdar Alakuş'a verildi.

Ali İhsan Öztürk, Çevre ve Doğa Fotoğrafı dalında üçüncülük ödülünü alırken, Arif Hüdaverdi Yaman da Yılın Siyaset Fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

Yılın basın fotoğrafı ödülü

Sekiz kategoride 29 fotoğraf ve 7 serinin ödüle layık görüldüğü gecede, Yılın Basın Fotoğrafı ve Yılın Haber Fotoğrafı birinciliğine 15 Temmuz darbe girişimine karşı çıkan vatandaşların Genelkurmay Başkanlığı Karargahı etrafındaki mücadelesini anlatan fotoğrafıyla Depo Photos'tan Osmancan Gürdoğan layık görüldü.

Yılın Haber Fotoğrafı dalında üçüncülük EPA'dan Sedat Suna'nın olurken, Yılın Haber Fotoğrafı mansiyon ödülünü AP'den Emrah Gürel aldı.

Yılın Foto Röportajı kategorisinde birinciliğe Sabah gazetesinden Kutup Dalgakıran, ikinciliğe AFP'den Bülent Kılıç, üçüncülüğe ise Agence Le Journal'den Emin Özmen layık görüldü.

Yılın Haber Serisi kategorisinde birinciliği Agence Le Journal'den Emin Özmen, ikinciliği Hürriyet gazetesinden Mert Gökhan Koç, üçüncülüğü Milliyet gazetesinden Dağhan Kozanoğlu aldı.

Portre Fotoğrafı alanında üçüncülüğü Milliyet gazetesinden Oğuz Yeter, bu dalda mansiyon ödülünü ise Hürriyet gazetesinden Haşim Kılıç kazandı.

Günlük Yaşam Fotoğrafı ikinciliğine Doğan Haber Ajansından (DHA) Can Erok layık görülürken, bu dalda üçüncülüğe Agence Le Jurnal'den Emin Özmen, mansiyon ödülüne ise İhlas Haber Ajansından (İHA) Göktürk Fırat layık görüldü.

Çevre ve Doğa Fotoğrafı ikinciliğini serbest çalışan Burak Doğansoysal, aynı dalda mansiyon ödülünü ise EPA'dan Sedat Suna kazandı.

Siyaset Fotoğrafı dalında Milliyet'ten Yavuz Özden ikinci, Reuters'tan Hüseyin Aldemir üçüncü olurken, bu dalda mansiyon ödülünü DHA'dan Muhammed Kaçar aldı.

TFMD Onur Ödülü'ne ise Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrei Karlov'a düzenlenen suikastı fotoğraflayan AP'den Burhan Özbilici layık görüldü.

Rafet Hüner Özel Ödülü'nü İHA'dan Sadık Cangel, Mustafa Pekcan Özel Ödülü'nü Cumhuriyet gazetesinden Necati Savaş, Sebahattin Yılmaz - Cem Emir Özel Ödülü'nü ise İHA'dan İsmail Coşkun kazandı.